Już maj

Za bardzo skupiliśmy się na facebooku zaniedbując wpisy na stronę. Przepraszamy za brak postów w ostatnich miesiącach ,wypada tylko zapewnić że nie próżnowaliśmy.

Z dnia na dzień , z miesiąca na miesiąc oczekiwaliśmy na wyniki konkursów. Po 13 miesiącach jest coś dużego - 6 ml 580 tys. Tyle zostało nam przyznane przez Urząd Marszałkowski z Regionalnego Programu Operacyjnego, na odnowę naszego teatru.

Jest to kamień milowy w odbudowie Gorzanowa.

Wyhamowanie środków finansowych, miedzy innymi z Ministerstwa Kultury ,wprowadzało nas w stan spowolnienia. Pięć lat intensywnej pracy mogło zakończyć się jak wiele innych pałacowych remontów.

Mimo  naturalnego optymizmu , ogrom potrzeb  przyginał nas do ziemi.

Ta dotacja stawia przed nami wielkie wyzwanie. To już nie będzie łatanie murów, ale skończony w pełni,  pierwszy etap naszej pracy. I trudno będzie zwalić winę na biedę i brak kasy. To musi być wykonane na najwyższym poziomie .

Czy damy radę uzyskać właściwy efekt ? Jest nadzieja , jest obawa. 

Czas  postawić żagle. Mamy dobry wiatr.

Mija luty a my wciąż w niepewności.

Kilka dni  temu rozpoczęliśmy prace po przerwie zimowej.Na razie porządki, łatanie dachów i ogólne przygotowania do wiosny. Nasze plany na ten rok stoją pod znakiem zapytania.

Nie dostaliśmy po raz pierwszy DOTACJI Z MINISTERSTWA kULT I DZ.

Zaważyła ocena strategiczna. Czyli nie wiadomo co. Ponieważ nie zakładamy, że nas nie lubią. Musimy przyjąć że innych po prostu lubią bardziej, a ocena merytoryczna naszego projektu, nawet dość wysoka, nie ma tu żadnego znaczenia.

Jeżeli nie dostaniemy Srodków unijnych. Będziemy musieli się wzbic na wyżyny kreatywności i z kijem żebraczym chodzić po prośbie o każde 100 zł.

PRZYPOMINAMY więc wszystkim naszym sympatykom o 1% do przekazania przez Towarzystwo Przyjaciół Gorzanowa z dopiskiem . Pałac W pierwszym roku było ok 2,8 tys W zeszłym ok 3,3 tys

może w tym przekroczymy 4 . Byłoby super

Wolontariat, drobne datki , każdy worek cementu , stara deską  - będą witane z radością.

Koniec roku .

Pracownicy znikają- zostaje skromna ekipa zimowa.

Wróćmy  więc do tego co się działo w tym roku.

 

Na froncie budowlanym najbardziej widoczne są okna. Prawie całość bo 47 z 57 okien w budynku głównym zostało zamontowana.   Resztę dorobimy już w 2017.

90% prac murowych zostało wykonanych – jeszcze trochę napraw, trochę tynków i brudne  roboty  będą zakończone. Niepokoją nas spękania w wieży – oznacza to ,że  mury ciągle  jeszcze pracują . Oceniamy że konieczne będzie sklamrowanie murów w kilku miejscach.

Przygotowaliśmy całą elewację od dziedzinca, do prac konserwatorskich. Zadziwiające jak wielkie, były ubytki w murach .

Są obróbki blacharskie na elewacji. Cztery sztuki drzwi zewnętrzych zostały poddane konserwacji.

Wewnątrz mamy już podłogi i  kamienne posadzki na parterze. Z ich, ostatecznym wykończeniem,  poczekamy aż skończy się  konserwacja polichromii na  ścianach.

Pożegnaliśmy sie z blotem - Nowy drenaż na dziedzińcu zabierze wodę .

W sali antenatów powstał drewniany strop -200 m2 - gotowy do konserwacji  i rekonstrukcji pięknych XVII w. polichromii.

Poza  wszelkimi dotacjami przygotowaliśmy też, pokoje dla naszych gości.

Możemy  pomieścić 18 osób - a to już coś.

 

 

Drugi rok z rzędu dużo dzieje się przy konserwacji. Rok temu zabezpieczaliśmy, a w tym roku

kończyliśmy stropy 1piętra. Sześć komnat 1 piętra i dwa parteru są skończone .

Piękne sztukaterie i malowane drewniane stropy  - efekt robi wrażenie.

Prowadziliśmy, konserwatorskie prace odkrywkowe na wszystkich ścianach w budynku głównym. Wszędzie jest zachowane malarstwo. Czekamy na badania historyków sztuki i wpisanie malowidel do rejestru zabytków.

W Sali Terrena pokazaly się obrazy nawiązujące do idei  sprawowania władzy. Potwierdziły sie też wcześniejsze przypuszczenia ,że nad każdym otworem drzwiowym pierwszego piętra , znajdują się emblematy wg. XVII w. moralitetu  Diego de Saavedry Fajardo, wskazującym o tym, jak polityk chrześcijański powinien sprawowac władzę.

Istotne dla datowania obiektu będą  też badania  tynkow z odkrytych  w tym roku murów piwnic średniowiecznego zamku, którego miało tu nie być a okazło sie że jest.

 

Finansowo nie mamy co w tym roku narzekać .

Otrzymaliśmy 900 tys zł od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego .

Dofinasowała nas Gmina Bystrzyca Klodzka kwotą 20 tys zl oraz 50 m3 drewna.

Wojewódzki Konserwator zabytków we Wroclawiu na kwotę 50 tys zł.

Do skrzyneczki od zwiedzających, trafiło w tym roku ok 20 tys zl. 

Od naszych sympatyków otrzymaliśmy na konto ok 5 tys zł 

Od dawnych mieszkańców kotliny kłodzkiej otrzymaliśmy 3600 euro.

Osoby które niechcą być wymienione przekazały większą część środków na wkład własny do funduszy ministerialnych.

Z 1% poprzez Towarzystwo Przyjaciół Gorzanowa wpłynęło 3 200 zł

Wszystkim gorąco dziękujemy !!!

Otrzymaliśmy wiele dowodów sympatii. Przekazano nam meble ,wyposażenie kuchni wiele drobiazgow potrzebych przy zagospodarowaniu nowych przestrzeni .Nie jesteśmy w stanie wymienic wszystkich, ale tą drogą serdecznie  Dziekujemy !!

 

W sferze kultury działaliśmy skromnie, ale nie bez efektów.

Oddaliśmy w stanie cudownie niedokończonym nową przestrzeń dla sztuki. Izba czeladna może pomieścić ok 200 os. Są garderoby stoły i krzesła. W zimie doprowadzimy miejsce do pełnego użytku. Odbyły się tam 4 imprezy badające możliwości tego miejsca.

Wspaniały występ Ewy Żurakowskiej i Miroslawa Rajkowskiego, obchody święta niepodległości.

Wydarzeniem artystycznym było widowisko teatralno muzyczne “Między Tam a Tutaj”.

A w grudniu udane jasełka , połączone z jarmarkiem bożonarodzeniowym .

     Naprawdę dużą imprezą był występ fantastycznej Rock Opery z Pragi  ze spektaklem Antygona.

Przesięwziecie udane artystycznie ,ale deszcz nie pozwolił nam się w pełni cieszyc z sukcesu.

Dziedziniec południowy jest w stanie pomieścić tysiąc osób bez wiekszych problemów. Trzeba będzie  zaprosić naszych czeskich przyjaciół  w przyszłym roku i powtórzyć to wydarzenie.

 

Odwiedzilo nas koło 3 tys gości – na ogół przez przypadek.

Znaczna część wspaniałych spotkań . Dla nich warto pracować.

Pisała o nas prasa, byliśmy w tv i radio.

 -   Jak na cyrk w budowie to całkiem nieźle.

 

Przypominamy,że nasza fundacja wszystkie środki poza księgowością i opłatami urzędowymi przeznacza na remont obiektu.

Żadna złotówka nie jest marnowana.

Wszyscy pracują harytatywnie . Nikt  tu nie zarabia !

/  szkoda /

Bardzo długo nie było od nas informacji. Nie oznacza to nic złego. Wręcz przeciwnie. Czas pędził tak szybko, że nie było chwili na pisanie. Bieżące informacje pokazywały się tylko na facebooku. Teraz spróbujemy nadrobić zaległości. W grudniu, na święta przyszykujemy podsumowanie roku -  nasze sukcesy i porażki w 2016, a przed sylwestrem, będziemy snuli plany  na  2017 r.

Dziękujemy wszystkim ,którzy wsparli nas w tym roku 1% .uzbieraliśmy w tym roku ok 3 200 zł! Ponieważ nie mamy danych osób ,które nas obdarowały, dziękujemy tą drogą. Jesteście wspaniali !!!

Kończymy program prac na ten rok. Montujemy okna, prowadzone są prace konserwatorskie przy drewnianych stropach i sztukateriach 1p . Wszystko to powinno być skończone  do 16 grudnia.

Dlatego tym serdeczniej zapraszamy do odwiedzenia nas i do obejrzenie efektów całorocznej pracy;

16 grudnia  o godz. 16 odbędzie się VII Przegląd Tradycji Bożonarodzeniowej i Jarmark Bożonarodzeniowy

Impreza zorganizowana przez dzieci i dla dzieci przy wsparciu Szkoły Podstawowej w Gorzanowie, Towarzystwa Miłośników Gorzanowa, Fundacji Pałac Gorzanów.     

Gorąco zapraszamy na nadchodzące wydarzenie Ratujemy Pałac Gorzanów – nową przestrzeń dla kultury, sztuki i edukacji artystycznej.

Organizatorzy pragną, aby Pałac w Gorzanowie, do niedawna znajdujący się w stanie katastrofy budowlanej, stawał się w miarę trwającej odbudowy cennym ośrodkiem na kulturalno-turystycznej mapie Kotliny Kłodzkiej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach rewitalizacji zabytku poprzez sztukę; chcemy aby pałac powrócił do swej kulturotwórczej funkcji i stał się międzynarodowym centrum kultury, sztuki, edukacji artystycznej, przyjaznym dla środowiska lokalnego i rozwijającym współprace transgraniczną.

 

Czesi ratują Pałac Gorzanów

17 września wielki koncert Rock Opery z Pragi!

Event rozpocznie się o godzinie 19.30 na drugim dziedzińcu Pałacu w Gorzanowie.

 

Przywracając tradycje teatralne obiektu, w którym ponad sto lat temu wystawiano sztuki Goethego, Szekspira, Schillera – zaprosiliśmy dla Państwa „Antygonę” - sztukę antyczną w wersji rockowej! Znana tragedia antyczna zabrzmi na dziedzińcu pałacowym w nowej formie rockowej muzyki połączonej ze śpiewem operowym, tańcem i przepięknym light designem w murach pałacowych które staną się scenografią opery.

Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny, liczymy jednak na datki pieniężne które będzie można wrzucać do skrzynek w celu dalszego ratowania pałacu.

www.palacgorzanow.pl
www.rockopera.cz/antigona
www.facebook.com/rockopera.cz

Recenzje „Antygony” Rock Opery Praha

„Antygona jest czeskim ekwiwalentem słynnej rockowej opery Jesus Christ Superstar (…) Sposób połączenia przeciwstawnych gatunków muzycznych jak rock i współczesna muzyka poważna jest niezwykle odkrywczy. Milan Steigerwald jest kompozytorem „z ręki Boga”.

Jiři Stranský - czeski pisarz, scenarzysta, dramaturg, tłumacz, odznaczony Artis Bohemiae Amici

„Rockowe dzieła Milana Steigerwalda odznaczają się niezwykła tektoniką zawierającą dramaturgię solowych i zespołowych partii oraz kulminację w efektownym finale a język jest w swojej harmoniczności wyrafinowany, rytm zaskakuje nieoczekiwanym metrum...”

Jiři Germont – czeski kompozytor, reżyser radiowy i producent muzyczny; od 1990 kierownik reżyserii muzycznej w Czeskim Radiu (Český rozhlas)

 

Ratujemy Pałac w Gorzanowie 17 września 2016, godz 19:30

 

 

top