Sierpień 2013

Prace remontowe - trwają. Przygotowania do projektów o kolejne dofinansowania - w toku. Wzrasta w nas nerwowość. Do końca września musimy zgłosić dwa wnioski o dofinansowanie prac na przyszły rok. Trudno pogodzić prowadzenie prac remontowych, wymagających stałej obecności i podejmowania natychmiastowych decyzji z "matrixem" projektów unijnych. Spełnianie oczekiwań ofiarodawców i wypełnianie wniosków, to dla osób "niezahartowanych" nieprawdopodobny stres. Szanse na fundusze norweskie, to ok 10%, ale odpuścić nie możemy.

Prace idą do przodu. Jednego dnia radość drugiego smutek. Wieża już z odgromem. Ostatnie poprawki i za chwilę ściągamy rusztowanie. Mamy coraz więcej stropów. Do końca września będą wszystkie . Jest szansa, że cały program prac dofinansowanych przez ministerstwo kultury, zostanie wykonany wcześniej, niż planowaliśmy. Odwiedzali nas i pomagali wolontariusze. Nie zabrakło ich w parku, gdzie wciąż porządkujemy po wielomiesięcznych pielęgnacjach starodrzewia, a także w samym pałacu - choćby przy odkrywaniu starych kanałów odprowadzających wodę oraz bruku, który daje nam pojęcie, jak wyglądało założenie w czasach przed Herbersteinami. Ogromnie dziękujemy :-)

Gościliśmy dawnych mieszkańców gminy Habelschwerdt - nie szczędzili nam ciepłych słów, wyrażających radość, że pałac jest ratowany. Zaprosiliśmy także przedstawiciela Stowarzyszenia Zabytkowych Teatrów Europejskich, aby ocenił, czy teatr pałacowy, który chcemy odrestaurować i uruchomić ma wartość nie tylko sentymentalną. Mamy już potwierdzenie - jest cennym zabytkiem i warto walczyć o wszelkie dofinansowania, aby go przywrócić "do życia".

Na koniec września zrobimy większe podsumowanie naszych dokonań i złożymy na sprawozdanie dla wszystkich zainteresowanych :-) Przed nami jeszcze ogrom prac...

21 września chcemy zrobić małą imprezę, związaną z uruchomieniem po prawie stu latach, wieżowego zegara. Zapraszamy wszystkich do odwiedzin od 17:30 do 20:00.

"Z RUINY PODNOSZĄ PAŁAC W GORZANOWIE. TRWA REMONT."

Gazeta Wyborcza zamieściła ciekawy artykuł na swojej stronie;

"Ogołocony pałac, w którym waliły się dachy i stropy, a woda zalewała wnętrza, zainteresował przed rokiem dwoje pasjonatów. Postanowili powalczyć o gorzanowską rezydencję, choć wielu wcześniej zrezygnowało. Stworzyli fundację i zakasali rękawy. Pierwsze efekty ich prac już widać. W przyszłości chcą tu stworzyć muzeum, centrum warsztatów artystycznych i teatr"

Cały text można przeczytać tutaj.

„SCHLOSS GRAFENORT - EINE PERLE DER GRAFSCHAFT GLATZ WIRD GERETTET” - Artykuł autorstwa niemieckiego historyka sztuki i konserwatora Arne Franke (Schlesien Heute, Juli 2013)

Siehe Artikel

W lipcowym wydaniu periodyku "Schlesien Heute" ukazał się artykuł niemieckiego historyka sztuki i konserwatora, pana Arne Franke. Kopia jest dostępna na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do lektury.

top