Wrzesień 2013 i ŚWIĘTO ZEGARA

Wrzesień to podsumowanie roku pracy, którego zwieńczeniem było "Święto Zegara" 21 września 2013, z którego film zawdzięczamy panom: Arkadiuszowi Pacanowi i Janowi Stypule http://tvnews.com.pl/?page_id=306.

Dla nas efekty nie są może takie widoczne, ale Ci którzy widzieli pałac w ubiegłym roku - chwalą postępy.

Do zakończenia całości zaplanowanych na 2013 robót zostały jeszcze tylko drobne prace, tydzień, może dwa. Jeśli szczęście dopisze, siły i aura - zakończymy prace dofinansowane ze środków MKiDN.

Dachy - nowe - 1520 m2. Mury przemurowane, sklepienia odbudowane. Wieża wyremontowana i od wewnątrz i zewnątrz/ kosztowało nas to dużo więcej niż przypuszczaliśmy/. Łupek pięknie wygląda na hełmie :-)

Zegar - odmierza czas i wybija godziny. Optymistyczne :-)

W budynku głównym i zachodnim wszystkie stropy drewniane zrobione, ale także w "kuchennym" część została położona.

Budynek zachodni w większej części czeka już na wykończenie.

Budynek wschodni przy dziedzińcu południowym wzmocniony i gigantyczna dziura będąca wizytówką pałacu przez ostatnie dziesięć lat przestała istnieć. Tablica upamiętnia, że Urząd Marszałka Województwa Dolnośląskiego dofinansował nieco te prace. Szkoda, że nie w takim zakresie, w jakim potrzebowaliśmy - będziemy się starać o kolejne fundusze. Wnętrze - wciąż grozi zawaleniem.

Cieszą nowe dachy, nowe stropy, nowe podłogi, wzmocnione mury i wypielęgnowane setki drzew w parku, ale to, co dało radość nam i wszystkim, którzy zechcieli odwiedzić pałac 21 września, to chyba jednak odrestaurowany zegar na wieży :-) Chyba po 100 latach znowu chodzi/ punktualny !/ i bije godziny :-)

Pełen zakres prac wykonanych przez cały ostatni rok mamy na stronie. Ale, jak przystało na "przodowników pracy" ;-), zamierzamy znacząco przekroczyć plan do końca roku. Mamy w końcu jeszcze trzy miesięce i 140% normy jest w naszym zasięgu ;-)

A przyszłość - zobaczymy. Staramy się na nią pracować. Złożyliśmy projekty o dofinansowanie prac w przyszłym roku. Na razie dwa, ale pracujemy nad kolejnymi.

1 mln zł dofinansowania chcielibyśmy pozyskać od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na rewaloryzację parku i ok. 8,2 mln zł z funduszy norweskich na odtworzenie i uruchomienie teatru oraz sporej części wnętrz muzealnych..

Teraz jeszcze pracujemy nad projektem skierowanym do Ministra Kultury, chociaż nie tylko... Potrzeba będzie dużo szczęścia...

I na koniec miła naszemu sercu informacja: Pałac Gorzanów miał zaszczyt gościć 28 września 4-letniego Gracjana, któremu pomagaliśmy spełnić marzenie :-)

 

Watch live streaming video from bystrzycaklodzka at livestream.com
WIDEO O PAŁACU GORZANÓW :) 

top