Luty 2015

Początek roku i wiele niewiadomych. Trzeba zaplanować finanse i prace na dziesięć miesięcy, a nie jest to łatwe. Ogromne wyzwania wciąż przed nami, choć wszyscy mówią, że wiele udało się dokonać w ciągu 2,5 roku prowadzenia prac (szczególnie w odniesieniu do ponad 60 lat zniszczeń, których doznał pałac i park). 
Radość sprawiła nam decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznjąca nam 300 tys. zł na projekt, który zakłada ratowanie stropów i murów parteru oraz pierwszego piętra skrzydła głównego pałacu. Cieszymy się, ponieważ ich stan jest bardzo zły. Najcenniejsze są tutaj dekoracje sztukatorskie pod walącymi się stropami pierwszego piętra. Kosztorys prac opiewał na ponad 1,4 mln zł, więc musimy wybrać to, co najpilniejsze. Trudny wybór, choć cieszymy się bardzo z tego dofinansowania.
Czekamy na wyniki naszego odwołania w sprawie drugiego wniosku. Prosiliśmy w nim o pomoc w uratowaniu walącej się Sali Antenatów (czasami zwanej salą balową). Cenna dekoracja sztukatorska z początków XVIII wieku spada. Strop nad nią - także. Podłoga - leci na piętro poniżej, na którego ratowanie otrzymaliśmy dofinansowanie.
Jeżeli nie będzie środków, to piękne włoskie sztukaterie "pójdą do kubła" - nie ma szansy żeby dotrwały do przyszłego roku!
Roztrzygniecia innych konkursów jeszcze nie zapadły - rok zapowiada się chudo, a ciągłe prace nad nowymi projektami i kosztorysami powodują stan nieustającego zdenerwowania i lęku o to, co w pałacu jest wciąż zagrożone.
Cały miesiąc trwały prace zabezpieczające, konserwacja sprzętu i poprawki.

Rozpoczęły się także działania w kierunku wydania monografii, która powiązana będzie z tematyką międzynarodowej sesji naukowej, urządzonej w skrzydle administracyjnym kompleksu 27-28 września 2014 roku. Współpraca z naukowcami czeskimi, polskimi i niemieckimi daje efekty. Może dzięki nim stanie się oczywiste, że kompleks pałacowo-prakowy w Gorzanowie oraz Hrabstwo Kłodzkie są skarbem kultury europejskiej? Czy uda się przyciągnąć na ten piękny teren dofinansowania unijne? Rozmawiamy z potencjalnymi partnerami, czytamy założenia i planujemy...

Wiosna za pasem - prace czas zacząć. Może ktoś nam pomoże w parku? Każda para rąk się przyda.

top