Kwiecień 2015

Mając już pozytywne informacje o przyznaniu dotacji od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z budżetu Województwa Dolnośląskiego i Gminy Bystrzyca Kłodzka, staramy się dostosować konieczne do wykonania prace, aby jak najlepiej wykorzystać przyznane środki. Dopiero na tej podstawie zostaną przygotowane umowy gwarantujące przekazanie środków.

Otrzymaliśmy także wspaniałą wiadomość od Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu o przyznaniu 40 000,00 zł dotacji na uratowanie elementów wystroju sztukatorskiego sklepienia z kaplicy pałacowej, które zostało zdemontowane jeszcze w latach 60-tych XX wieku. Bardzo jesteśmy wdzięczni!

Także Radni Gminy Bystrzyca Kłodzka wysłuchali naszych próśb i obiecali przekazać 50 kubików drewna na pałacowe stropy, które czekają na odbudowę.

Przygotowując dokumentacje niezbędne do sporządzenia umów dofinansowania robiliśmy to, na co zawsze jest brak czasu: naprawy sprzętu, łatanie dachów, naprawa kominów, zabezpieczenia zagrożonych miejsc, reperacje murów i wykańczanie mieszkania dla wolontariuszy.
Park i jego zabezpieczenie jest dla nas bardzo ważne, ale katastrofa budowlana we wnętrzach pałacu, zabrała większość środków.
W budżecie pozostało ok. 30 000 zł czyli ok. 50 gr na metr kwadratowy - a potrzeby są ogromne, bo i zabytek - nie mały.
Zanim park zarośnie, trzeba jak największą część obsiać parkowymi mieszankami traw, wybronować, zebrać kamienie usunąć korzenie - o nasadzeniach nie ma mowy. Projekt dopiero powstaje.
Mamy 2 km muru kamiennego do wymurowania, o bramach i mostkach nie wspominając.
Zrobimy jakąś część w tym roku, bardzo zależną od wsparcia zewnętrznego.
Młodzież z klubu sportowego nazbierała trzy przyczepy kamienia, chwała im za to, a to zaledwie cząstka potrzeb.
Park potrzebuje wiele rąk do pracy, mamy nadzieję że "pospolite ruszenie wsi" planowane na 9 maja przybliży nas do sukcesu.

Mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć w pałacu prof. Arno Herziga z żoną, którzy tym razem przywieźli do nas panią Waltraud Simon z Erika-Simon-Stiftung.

top