Czerwiec 2015

Rozpoczęliśmy sezon "prac dotacyjnych". Największe dofinansowanie otrzymaliśmy w tym roku z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kontynuujemy prace w skrzydle głównym i łączniku z północnym.
Nareszcie mogliśmy też ruszyć z remontem budynku klasycystycznego - dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Bystrzyca Kłodzka. To skrzydło wyglądało bardzo źle już od jesieni 2014, a ponieważ fundusze ratunkowe były tuż- tuż - czekaliśmy z niepokojem czy dotrwa. Dotrwało ! I jest już bezpieczne. 

Naprawiając mury zauważyliśmy ślady dawnych napraw i przebudów. Zaniepokoiło nas szczególnie wybrzuszenie muru od strony wschodniej.
Okazało się, że mur zbudowany jest z kilku nieprzylegających warstw. Wewnętrzny powstał z kamienia kładzionego na zaprawę glinianą. Trzeba więc było przemurować więcej niż przypuszczaliśmy, ale jest już dobrze.
Problemy konstrukcyjne zostały rozwiązane. Wracamy do odbudowy sklepień. Drożej, ale solidniej - ale przede wszystkim - tak jak było!
Niedoceniliśmy też złego stanu stropu i ścian podtrzymujących dach. Dach jest "nowy" (z lat 90-tych XX wieku), ale fuszerka - do poprawy. Pokrycie z dachówki na razie zostaje.
"Ostro idą" prace konserwatorskie w skrzydle głównym. Zdjęto sztukaterię z sufitów w dwóch salach I piętra. Wspaniała! A nad nią - cuda!
Wspaniale zachowane stropy polichromowane z XVII w. Wyglądają momenatami jak nowe.
"Miesza" nam to w harmonogramie robót, ale oby więcej takich problemów ;-)
Odbyła się konferencja prasowa z udziałem pani kierownik delegatury wałbrzyskiej DWKZ - Marii Ptak, dr Agnieszko Seidel-Grzesińskiej z Instytutu Historii Sztuki UWr, pani poseł Moniki Wielichowskiej,  pani burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej - Renaty Surmy oraz konserwatora zabytków - pana Piotra Wanata.
Warto rozgłosić dobrą nowinę.
Ale mamy i kolejną, dobrą nowinę: pani Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznała nam dodatkowo wnioskowane przez nas środki na ratowanie bezcennych sztukaterii w kaplicy pałacowej i osuwającego się od północy budynku teatralnego. Jesteśmy ogromnie wdzięczni!
Jest szansa, że wszystkie duże zagrożenia budowlane zostaną w tym roku zażegnane i rok 2016 będzie pierwszym sezonem normalnego remontu, bez strachu, że się coś zawali.
Podziękowania kierujemy do wspaniałych wolontariuszy z Wałbrzycha. Wykonali kawał dobrej roboty w parku.
Przygotowania do pozyskania funduszy unijnych w toku. Odbyły się spotkania z partnerami czeskimi i starostą kłodzkim, odwiedziło nas kierownictwo i pracownicy Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów z Warszawy. Bardzo poważnie traktujemy przygotowania do stworzenia Muzeum Hrabstwa Kłodzkiego oraz Muzeum Teatru w części zabudowań pałacowych. 
Przyczyniliśmy się do spotkania członków Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego z osobami odpowiedzialnymi za losy zabytków i projektów kulturalnych na Dolnym Śląsku. Dziękujemy ESK2016 za zaproszenie nas i naszych gości do ponownie otwartego Baru BARBARA!

top