Wrzesień 2015

Wreszcie mogliśmy ruszyć z pracami demontażu stropu nad tzw. salą myśliwską. 
Wcześniej konieczny był demontaż pozostałych sztukaterii i ciężkich, uszkodzonych stropów belkowych w Sali Antenatów.
Dopiero po tych pracach mogliśmy zacząć rozbierać strop nad sztukateriami sali myśliwskiej (na konserwację sztukaterii nie otrzymaliśmy dofinansowania, chociaż na naprawę stropu nad nimi - i owszem, dlatego zadanie jest tak trudne do wykonania).
Belkowanie i dekoracje malarskie desek świadczą o tym, że mamy do czynienia z kolejnym odkryciem - już trzeci, polichromowany strop drewniany odsłonił się naszym oczom! Dekoracje są pokrewne tym, które widzieliśmy już na elementach stropu nad Salą Antenatów.
Próbujemy naprawiać zmurszałe w gniazdach belki. Celem jest uratowanie jak największej ilości już i tak uszkodzonej, pięknej sztukaterii z przedstawieniami rodzajowymi (w tym - myśliwskimi, stąd nazwa, która nadaliśmy tej sali).
Tymczasowy w budynku administracyjnym trwa akcja docieplania i uszczelniania. Jest nadzieja, że "utrzymamy przyczółek" przez zimę. Przy okazji okazało się, że część krokwi i desek poszycia dachu musieliśmy wymienić. Już przyzwyczailiśmy się do tego, że każda czynność zabezpieczająca odkrywa kolejny zestaw robót koniecznych do podjęcia. Robak "żre drewno aż słychać", jednak jeszcze nie czas na remont - budynek musi czekać na swoją kolej.

Wszystko wskazuje na to, że zaplanowane na ten rok prace budowlano-zabezpieczające zakończymy w listopadzie, o ile prowadzone prace konserwatorskie na to pozwolą (one są priorytetem). Część prac - tych dofinansowanych ze środków Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Bystrzyca Kłodzka - już odebranych i w trakcie rozliczenia.

Trwają prace ratunkowe-konserwatorskie oraz budowlano-zabezpieczające, dofinansowane z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ratunkowe-konserwatorskie, które umożliwiła nam swoją dotacją Dolnośląska Wojewódzka Konserwator Zabytków we Wrocławiu. 

Jesteśmy ogromnie wdzięczni za wszelkie dotacje!

Marzymy o większym wsparciu z darowizn celowych, które pomogą naszej fundacji prowadzić konieczne prace ratunkowe, na które nie mamy dofinansowań. Bez wsparcia z zewnątrz nie poradzimy sobie...

Wciąż potrzeba więcej środków finansowych, ale im głębiej wnikamy w menadry dofinansowań, tym większe pojawiają się wątpliwości. Marzyliśmy o tym, aby przy pomocy funduszy unijnych stworzyć do 2020 roku instytucję kultury w kompleksie pałacowo-parkowym w Gorzanowie. Z POIIŚ nie mamy jednak szans otrzymać żadnego wsparcia - regulamin wyklucza takie zabytki, jak nasz :-(

Zawalczymy o fundusze transgraniczne i RPO, ale i tak mamy duże wątpliwości, czy się uda?

Czeka nas spore "różdżkarstwo finansowe" w poszukiwaniu dotacji na przyszły i kolejne lata.

Włączyliśmy się w Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 oraz Dni Turystyki Ziemi Bystrzyckiej 2015. Ostrożnie prezentujemy postępy prac i pokazujemy, jak w przyszłości będzie działać nasz gorzanowski "pałac kultury".

Na 9 i 10 października szykujemy Festiwal Animacje Przestrzeni, w ramach wydarzenia: Pałac Gorzanów jako Nowa Przestrzeń dla Sztuki dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Gminę Bystrzyca Kłodzka!

top