Październik 2015

Jesień w pełni, a w gorzanowskim pałacu - prace w toku. Kontynuujemy walkę o zabezpieczenie pięknej kaplicy p.w. Św. Jerzego, dofinansowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz odkrytych, polichromowanych stropów w skrzydle głównym pałacu. Trzy, pięknie malowane stropy nad 1 piętrem skrzydła głównego, rozebrane - oczyszczone, tymczasowo zabezpieczone i złożone na przygotowanych regałach. W ich miejscu budujemy nowe stropy, na których położona zostanie podłoga trzeciej kondygnacji.

Jeszcze kilkanaście dni i prace dotowane ze środków Dolnośląskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków we Wrocławiu zostaną ukończone. Jeśli szczęście nam dopisze - w przyszłym roku będzie możliwe scalenie wystroju całej kaplicy!

W innych miejscach rozległego kompleksu przygotowujemy się do snu zimowego - uszczelniamy, porządkujemy, zakładamy folie w okna aby śnieg nas nie zasypał. 

Wzmocniliśmy północną część pałacu poprzez wzmocnienie skarpy i stworzenie betonowego gorsetu dla osuwającej się ściany.

Udało się zabezpieczyć większość pięknej, wyjątkowej sztukaterii w tzw. sali myśliwskiej - a nie bylismy pewni czy będzie to możliwe.

Mamy nadzieję, że konserwatorzy skończą prace we wnętrzu kaplicy na tyle wcześnie, aby można było zamontować okna i odtworzyć drewniany strop pod sztukaterię. Zostało około półtora miesiąca na zakończenie wszystkich prac, dotowanych ze środków MKiDN.
Koniec prac i koniec pieniędzy. Jak przeżyć do maja 2016?
Dzięki współpracy z Towarzystwem Miłośników Gorzanowa zebraliśmy po raz pierwszy darowizny z 1%. Uzbierało się więcej, niż się spodziewaliśmy, bo aż 2650 zł! DZIĘKUJEMY!

Dziękujemy wszystkim darczyńcom i zapewniamy, że każda złotówka jest dla nas bardzo ważna.

Odbył się pierwszy Festiwal Animacje Przestrzeni w ramach zadania dofinansowanego ze środków Województwa Dolnośląskiego oraz Gminy Bystrzyca Kłodzka: "Pałac w Gorzanowie jako Nowa Przestrzeń dla Sztuki". Chcieliśmy w ten sposób pokazać, jak wyjątkowym miejscem dla miłośników historii, kultury i sztuki jest gorzanowska rezydencja.

Studenci III roku Historii Sztuki z UWr pod opieką prof. Andrzeja Kozieła oraz dr Małgorzaty Wyrzykowskiej pomogą nam w badaniach i tworzeniu pomysłów na rewitalizację kompleksu pałacowo-parkowego w Gorzanowie. DZIĘKUJEMY!

Przygotowujemy się do konkursów, które mogą nam umożliwić realizację pomysłu stworzenia w pałacu i parku instytucji kultury w zabytku. Czy nam się uda? Konkurencja jest duża i bardzo silna! Czy dopisze nam szczęście?

top